Projekt "Janusz Korczak - nasz patron"

(4 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

Od  25 listopada br. realizowano zadania związane z patronem naszej szkoły – Januszem Korczakiem. Celem było pogłębienie wiedzy o życiu i twórczości patrona szkoły oraz przypomnienie myśli pedagogicznej Starego Doktora. Na początek uczniowie obejrzeli prezentację przygotowaną w ramach projektu Zatrzymać dzieje szkoły dla przyszłych pokoleń, która przybliżyła historię Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sośniach.     Na lekcjach wychowawczych nauczyciele przybliżyli uczniom postać Korczaka. Tematyka godzin dotyczyła przedstawienia Janusza Korczaka jako nauczyciela, wychowawcę,  pisarza, lekarza. W ciągu blisko trzech tygodni uczniowie zarówno klas I – III, jak i IV – VIII brali udział w konkursach oraz wykonywali zaplanowane zadania. Powstały oryginalne plakaty, prezentacje multimedialne, okładki na książkę, zakładki do książek, rysunki  - Korczak i dzieci, gazetki przybliżające sentencje Korczaka , a ponadto uczniowie klas I - III  przebrali się  za  jedną z postaci  stworzonych przez Janusza Korczaka  a mianowicie Króla Maciusia I.

Dla uczniów klas IV – VIII podsumowaniem działań związanych z Dniami Korczaka był konkurs – quiz przeprowadzony  9 grudnia. Uczniowie w pięciu czteroosobowych grupach rywalizowali w konkurencjach dotyczących układania puzzli,  wykazania się wiedzą, rozszyfrowania wiadomości, ułożenia pociętej sentencji.  Zabawa była okazją do integracji, ponieważ każdą z grup  tworzyli uczniowie z różnych klas. Wszyscy bawili się znakomicie. Spotkanie wzbogaciły ciekawe prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów z klas VI, VII i VIII, ukazujące nie tylko zdjęcia biograficzne Janusza Korczaka, ale przede wszystkim jego idee i działalność na rzecz dzieci. Wszystkie grupy biorące udział w quizie oraz uczniowie biorący udział w konkursach otrzymali dyplomy.

13 grudnia klasy I – III podsumowały Dni Korczaka, biorąc udział w konkursach międzyklasowych. Reprezentanci klas układali puzzle  na czas i tutaj zdolnościami wykazali się uczniowie klasy III i Ib . Te same zespoły  zwyciężyły  w konkurencji dotyczącej rozkodowywania informacji . Natomiast najlepszą wiedzą o patronie  Januszu Korczaku wykazała się klasa III, która  wygrała o pół punktu  z klasą II. W interpretacji sentencji  wygrała praca wykonana przez zespół klasy  III. Wielu uczniów wzięło udział w konkursach indywidualnych . Za zakładkę do książki otrzymały główną nagrodę dwie uczennice z klasy pierwszej. Uczniowie klasy trzeciej wykonali rysunki  nt. Korczak i dzieci i tutaj najlepszą okazała się praca ucznia klasy trzeciej –Jasia . W zaprojektowaniu okładki wyróżniona została  praca  Konrada z klasy trzeciej. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody  rzeczowe i słodycze. Na zakończenie spotkania uczniowie z klasy trzeciej zaprezentowali dwie scenki do wierszy  Jana Brzechwy.

Konto RR
Szkoły Podstawowej:


63 8409 0001 0105 2878
2000 0002


Kalendarium szkolne


Informujemy, że z dniem 25.05.2018r.

w Zespole Szkół w Sośniach

został powołany

Inspektor Ochrony Danych

Waldemar Dolata

kontakt:  wd_iod@sosnie.pl

UBEZPIECZENIE InterRisk


"Zatrzymać dzieje szkoły"Aktualności


Dzisiaj jest: Czwartek
29 Lipca 2021
Imieniny obchodzą
Beatrycze, Beatrice, Beatryks,
Cierpisław, Faustyn, Konstantyn,
Lucylla, Maria, Marta, Olaf, Serafina,
Urban

Do końca roku zostało 156 dni.
Zodiak: Lew

Podręczniki szkolne 2019/2020

Kontakt

Zespół Szkół w Sośniach

ul. Wielkopolska 43

63-435 Sośnie

tel./fax 62 739 10 23

e-mail: zssosnie@sosnie.pl